Forleggerforeningen er glad for at mye er rettet opp fra høringen i forslaget til ny boklov. Men viktige svakheter er videreført, og den alvorligste rammer norsk fagspråk og norske studenter.
– Regjeringen gir i praksis oppskriften på mer engelsk i akademia. Den sterke konkurransen fra utlandet har allerede gitt mer engelsk pensum og færre utgivelser på norsk. Taperne er norske studenter og norsk fagspråk, sier Heidi Austlid, direktør i Forleggerforeningen.
For Regjeringen foreslår å lovfeste fastprisen også i UH-sektoren, selv om dette bokmarkedet har helt andre betingelser enn allmennmarkedet. Markedet er svært lite, og norske akademiske forlag kjemper mot utenlandske utgivere som ikke må følge bokloven.
– På utdanningsfeltet er fastpris en klamp om foten, resultatet blir et dårligere tilbud for studentene. Norske forlag får ikke utviklet de digitale tilbudene UH-institusjonene og studentene vil ha, og som de i stedet får fra utenlandske forlag, sier Austlid.
Ufullstendig rabattregulering
Flertallet av Forleggerforeningens medlemmer støtter at bokloven vil regulere hvor stor innkjøpsrabatt bokhandlere kan få i fastprisperioden. Men forslaget uthules idet Regjeringen ikke vil forby den omstridte markedsstøtten. Små forlag får heller ikke noe tvisteløsningsorgan, slik det var foreslått i forrige boklov.
– Skal rabattregulering faktisk virke, kan ikke verktøykassa være tom, her må Stortinget på banen. Når både små og store forlag peker på at markedsstøtten er en skjult rabatt, burde kulturministeren lyttet til våre høringsinnspill. Vi mener også at det er helt nødvendig med et eget tvisteløsningsorgan.
Uavklart om lydbøker
Forleggerforeningens direktør er også overrasket over at regjeringen ikke legger dødt forslaget om leveringsplikt til lydbøker i bibliotek.
– Det er riktig og nødvendig at Trettebergstuen holder ferske lydbøker unna strømmetjenestene. Men økonomien undergraves fra en annen kant når hun vil jobbe videre med leveringsplikt til bibliotekene, der Kulturdepartementet skal fastsette rabattnivået. Hvis ikke forfattere og forlag får skikkelig betalt for lydbøker i bibliotek, vil mangfoldet for norske lesere på sikt bli svekket.
Vil låse handelsbetingelser i forskrift
Forleggerforeningen mener at bransjen fortsatt må kunne avtale viktige handelsvilkår, som betingelser for frakt, levering og litteraturabonnement. Dette sikrer fleksibiliteten man trenger i et marked i rask endring. Departementet foreslår likevel at en rekke forhold skal reguleres i forskrift, med den tregheten det vil gi.
– Det er uklokt å låse viktige handelsbetingelser til trege forskrifter, slik departementet foreslår. Aktørene må kunne snu seg raskt i et marked med økende digitalisering og mange internasjonale aktører